İNTERNET BANKACILIĞI
Önerilen Aramalar

Kimler BES’e Katılabilir? 

Hangi meslekten olduğu ya da SGKlı olup olmadığından bağımsız olarak, 18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir. 

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler? 

Yaptığınız ödemelerle tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınarak size ait Bireysel Emeklilik hesabı oluşturulur. Emeklilik Şirketlerinin faaliyetleri devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altındadır. Ayrıca emeklilik fonlarınız Takasbank hesaplarında tutulduğu için Emeklilik Şirketinin tasarrufunda değildir. Dilerseniz Emeklilik Şirketlerinin Çağrı Merkezlerinden veya internet şubelerinden bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişebilir, paranızın nasıl yönetildiğini izleyebilirsiniz. 

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalısınız? 

  • Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırım araçları arasında benzersiz bir uygulama olan %25 devlet katkısı avantajına sahiptir.
  • Kendinize özel bir emeklilik planlayabilirsiniz.
  • Ödeme periyodunu aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak belirleyebilirsiniz.
  • Ödemelerinizi dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz.
  • Katkı payı tutarınızı artırabilir ya da azaltabilirsiniz.
  • Emeklilik planını yılda 4 kez, fon dağılımını ise yılda 6 kez değiştirebilirsiniz.
  • Diğer yatırım ürünlerine uygulanan stopaj kesintisi bireysel emeklilik getirilerinde yapılmamaktadır. Bireysel emeklilik fonlarının getirileri net getirilerdir. 

Devlet Katkısı 

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırdığınız her 100 TL katkı payı için devlet de sizin adınıza açılacak alt hesaba 25 TL katkı payı yatırmaktadır. Devlet katkısı, o yıla ait brüt asgari ücret tutarının % 25’ini geçemez. Limit hesabı katılımcı bazında yapılır. 

Devlet katkısı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız 

Bireysel Emeklilik Planlarımız 

Ayrıntılı bilgi için en yakın şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Planları, Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş. tarafından sunulmaktadır. Fibabanka A.Ş., Fiba Emeklilik ve Hayat A.Ş. acentesidir.

En Yakın Fibabanka Şubesi